Ahşap Temizliği

kesme tahtalarının temizlenmesi;
kesme tahtası temizleme konusunda öncelikle;
kesme işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra tahtanızı mutlaka sudan geçirmeniz ve var olan kalıntıları en kısa sürede yok etmeniz.
kesme tahtanızın ana temizliğini yaptıktan sonra ıslak bırakmamanız. bu da bakteri oluşumunu engellemek için yapabileceğiniz en basit işlem.
en az seviyede temas sağlayın. yani yıkayıp kaldırdığınız kesme tahtanızı tekrar yatay bir şekilde herhangi bir yerde bekletmeyin. örneğin temiz bir noktaya asın ya da diklemesine, en az teması sağlayacağınız şekilde yerleştirin.
oksijenli suyla temizleme:
tüm kesme tahtalarında uygulayabileceğiniz ve oldukça ucuza mal edebileceğiniz bir temizleme yöntemi. ıslattığınız ve kabasını aldığınız tahtaların üzerine oksijenli su dökün ve sünger yardımıyla suyu yayın. 2-3 dakika bekleyin ve yıkayın.
karbonatla temizleme:
kesme tahtasını iyice kurulayın. üzerine bir yemek kaşığı karbonatı serpiştirerek dökün. sıcak suya batırdığınız sünger yardımıyla tahtayı tamamen silin. gerektiğinde iki ya da üç kez bu işlemi tekrarlayın.
sirkeyle temizleme:
bir sprey şişesinin içine yarım bardak elma sirkesi koyun. ardından tahtaya sprey olarak sıkın. tahtadaki kokuların gitmesini böylece sağlamış olacaksınız.
zımpara ile temizleme:
kolay bir yöntem olmasa da çiziklerden kurtarmanın en iyi yöntemi zımparalamak olacaktır. bunun için yukarıdaki herhangi bir temizleme yöntemini seçin ve ardından ince zımparayla üst yüzeyini düzleşene kadar zımparalayın.